راغفر: منابع مالی هدفمندی دستاویز منافع سیاسی شد

سه شنبه 14 دی 1395 09:55 ب.ظ

 

منابع مالی هدفمندی دستاویز منافع سیاسی شد

 • منابع مالی هدفمندی دستاویز منافع سیاسی شد
  «قانون هدفمندی یارانه ها بیش از آنکه اقتصادی باشد سیاسی شده و ادامه آن وضعیت اقتصادی کشور را بحرانی می کند این درحالی است که دولتها برای حفظ منافع کوتاه مدت خود همچنان اجرای آن را در دستور کار خود دارند» این جملات سخنان حسین راغفر در مورد قانون هدفمندی یارانه هاست.

  حسین راغفر کارشناس ارشد اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پول نیوز در مورد وضعیت قانون هدفمندی یارانه ها پس از گذشت 6 سال از اجرای این قانون گفت: هدفمندی یارانه ها در مدتی که اجرا شد نتوانست به اهداف تعیین شده برسد و اهداف اولیه تحت الشعاع مسائل سیاسی منابع بسیاری را از بین برد.

  وی ادامه داد: آنچه حاصل اجرای هدفمندی یارانه ها در کشور بود اتلاف منابع و عقب افتادگی اقتصادی بود که با تغییر دولتها هم تغییری در نحوه اجرای این قانون و بهبود ان حاصل نشد.

  به گفته این کارشناس اقتصادی، قانون هدفمندی یارانه ها اتلاف کننده منابع ملی و از بین برنده فرصتهای شغلی در کشور است به همین جهت این پروژه بیشتر در فرایند سیاسی ارزیابی می شود. مجلس نیز در چارچوب مسائل سیاسی به آن می پردازد نه ظرفیتهای ملی کشور و به همین جهت هیچ چشم اندازی برای بهبود وضعیت اقتصادی در قالب اجرای این قانون متصور نیستیم.

  راغفر تاکید کرد: عمده ترین دلیل اجرای این قانون اشتباه در کشور جهت گیری های سیاسی احزاب است به خصوص دولت دهم عمدتا با جهت گیری سیاسی این قانون را در قالب پرداخت یارانه نقدی دنبال کرد اما تغییر دولت در کسور سبب نشد که این روند اصلاح شود چرا که دولتها در کشور ما نگاه کوتاه مدت به مسائل دارند.

  وی افزود:  متاسفانه آینده نگری در نظام های موجود سیاسی جهان به شدت محدود شده و کوتاه نگری و نگاه نزدیک بین بر فضای سیاست گذاری های بخش عمومی  مسلط شده است و دولت ها برای آینده کوتاه مدت خودشان و برای رای گیری در انتخاباتها مصالح بلند مدت را فدا می کنند.

  این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که هدفمندی یارانه ها قرار بود با حمایت مستقیم از تولید و صنعت چرخ های تولیدات داخلی را به راه بیندازد. آیا توانست این هدف را محقق کند؟ گفت: خیر به گونه ای که تولید بسیار از این وضعیت آسیب دید و تولید قربانی کاستی های متعددی همچون نظام تصمیم گیری و ساختار غلط اقتصادی در کشور شد.

  وی ادامه داد: به همین جهت فعالیت های نا موجه با سودهای بالا رونق گرفت و هزینه و ریسک تولید در کشور بالا رفت؛ می توان گفت در چنین ساختار اقتصادی تولید شکل نمی گیرد چرا که فعالیت در این حوزه پر هزینه است و توزیع سرمایه های مالی و تجاری در کشور فعالیت های دلالی، سوداگرانه و ربا خواری را ترویج می کند چرا که سود سرشاری در آن نهفته است و همین مساله زمینه ساز بحران های اقتصادی است و به نظر می رسد این بحران ادامه خواهد داشت.

  راغفر خاطر نشان کرد: هدفمندی یارانه ها در قالب برنامه پنجم توسعه بوده است اما چون دولت ان را در بودجه هر ساله خود می گنجاند و مجلس هم آن را مصوب می کند، عملا اجرای هدفمندی یارانه ها برای هر سال، قانونی می شود که عملا این اتفاق بسیار مخرب است.

  این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این قانون نیست که اقتصاد را با مشکل مواجه می کند اقتصاد ما مشکلات اساسی در نظام تصمیم گیری دارد که مدافع صاحبان سرمایه های تجاری است و قوانین این چنینی _ هدفمندی یارانه ها_ بیشتر جنبه عوام گرایانه دارد.

  راغفر در پایان گفت: به همین جهت برای کاهش اتلاف منابع در کشور باید کوتاه نگری جایگزین سیاستگذاری فعلی شود. به همین جهت شاهدیم که دولت بارها از ناکارآمدی نظام پرداخت ها گله کرده اما کماکان آن را اجرا می کند.


برچسب ها: راغفر: ، منابع ، مالی ، هدفمندی ، دستاویز ، منافع ، سیاسی ،
 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic